WIECZÓR PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

,,Płomień rozgryzie malowane dzieje,

Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

Pieśń ujdzie cało….”

12 listopada w kościele parafialnym w Jankowcach odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowych pod hasłem ,,Z pieśnią przez dzieje Polski”.

Celem spotkania było przypomnienie pieśni, które towarzyszyły Narodowi Polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych ale również zachęcenie do wskrzeszenia i kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim.

Koncert poprowadzili zaproszeni goście mundurowi aspirant sztabowy Katarzyna Fechner, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lesku oraz kapitan Grzegorz Malec, funkcjonariusz Straży Granicznej z Placówki SG Wojtkowa.

Podczas koncertu usłyszeliśmy Rotę, którą wykonał Marceli Siwarski , Polskie kwiaty w wykonaniu Zosi Więcek. Piękną poezję o Ojczyźnie recytowali Adrian Grzybek i Nikodem Uluszczak. Wspólny śpiew poprowdzili Marian Siwarski, Bogusław Adamiak i Ryszard Dżugan . Wśród pieśni, które zaproponowali mieszkańcom były ,,O mój rozmarynie”, Wojenko, wojenko”, ,,Pierwsza Brygada”, ,,Piechota”, ,,Przybyli Ułani”. Prezentację multimedialną pieśni przygotował Kacper Bryndza. Nad całością spotkania czuwali rodzice ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Jankowiec , prezes Renata Więcek i Edyta Siwarska

Na zakończenie goście mundurowi kończąc spotkanie z pieśnią patriotyczną podkreślili, że:

,,To dzisiejsze wspólne śpiewanie ma wielkie znaczenie, ponieważ umacnia poczucie tożsamości narodowej i uczy szacunku wobec polskości. Każdy mógł znaleźć tu wiele pozytywnych emocji i zapoznać się z zapisaną w pieśniach patriotycznych polską historią.

A historia nasza była burzliwa, pełna mrocznych okresów niewoli i wielu lat zagrożeń. I tylko pieśni podtrzymywały wiarę w lepszą przyszłość i niosły zapowiedź wolności, dlatego
to 
duchowe dziedzictwo warto zachować w sercach i w pamięci potomnych. Takie spotkania jak dzisiaj mają przypominać o dorobku minionych pokoleń, o miłości i przywiązaniu do własnej Ojczyzny….

Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem ,,Boże coś Polskę” i wspólną modlitwą za Ojczyznę, którą poprowadził ks.Adam Chochołek, proboszcz naszej parafii.